Březen 2011

World press photos

10. března 2011 v 20:00 | Rosalina z Yoricku |  Nad šálkem čaje
Fotografická výstava ukazující pod názvem World press photos temnou, nebo lépe řečeno opravdovou tvář téměř vždy opěvované Prahy na mně působí rozporuplně. Ať už jde o mávání holubích křídel vířících prach ulice jako ve známé písniče, či zčernalé stromy kontrastující na pozadí bílé oblohy, výstava mi naznačuje, že město, které důvěrně znám nemá pouze jednu - mně přijatelnou tvář.
Stíny nočních tramvají porážejí stíny pouličních chodců. Stíny k nerozeznání podobné svému majiteli , který je sám zakletý do prašných ulic starého města. Skoro jako ve známé Nezvalově básni Edison, kdy básník popisuje samotu a noční dění ve staré Praze a stíny zakleté v ní. Uvolněné dlažební kostky se povalují kolem rozpadlých cest lemovaných opadanými stromy. Kde je ta slavná Praha, opletena dávnými pověstmi, v básních i písních vyzdvihována do nebes? Kde domov můj?
Ať už šlo autorům této výstavy o cokoliv, snad nebyla jejím účelem jen snaha děsit, ale také snaha probudit v pozorovateli myšlenku a uvědomnění si , co Praha byla a co je nyní. Vždyť jediné, co nás děsí, jediné, od čeho odvracíme svůj zrak, jsou naše stíny, naše životy, naše realita...