Lammas

6. ledna 2008 v 20:49 |  Wicca
Tradice
Léto je v plné síle a počínají dozrávat plody v sadech, kukuřice, obiloviny a vinná réva. Lugnasadh je velký svátek oslavující první žně, bývá slaven kolem 1.8. Je to oslava boha Slunce a Matky Země a jejich hojnosti, oslava společenství Slunce a půdy. Vzdání pocty prvním sklizeným plodům, dík za chléb, maso, zdraví, mír a prosperitu. V dnešní moderní době to nemusí být pouze oslava "obilí", ale plodů všeobecně, dozrávají první letní jablka, meruňky, broskve, rajčata a mnoho jiných dobrot.
Budete-li pořádat oslavu v přírodě, vyberte si (pokud možno) místo u nějakého přírodního útvaru: může to být strom, kámen, pramen, vodní plocha, studna, mohyla atp…Součástí oslav Lugnasadhu může být výroba ozdob z obilí či kukuřice či výstup na horu (kopec), návštěva památného stromu či studny, popřípadě nějakého "zemědělského festivalu" - v tuto dobu se na mnoha místech pořádají různé trhy a slavnosti. Prosperita, laskavost, péče a zdraví jsou klíčové akce související se svátkem Lugnasadh. Proto jsou efektivní magie a kouzla pro tuto dobu přátelství, prosperita a léčení.

Božstva oslavovaná u příležitosti Lugnasadhu: Demeter, Ceres, obilná matka, Lugh, Odin, Danu, Bohové vína a obilí, Bohyně Země či Sadů.

Inspirace co si připravit na slavnost:
Pokud máte, tak si připravte kotlík (nemáte-li kotlík tak misku) s vodou a do něj "plovací" svíčky.
Košťátko na očist.
Svíčky dle stran a výzdoba vhodnými sklizňovými symboly - např. různá semena na východě, papriky na jihu, rýže na západě a obilí na severu. A dále třeba svíčky: tmavě pomerančová, purpurová, světle hnědá, zelená a zlatožlutá barva odrážející příchod podzimu.
Svíce symbolizující Boha - zlatou a Bohyni - stříbrnou.
Ubrus na výzdobu oltáře červený či zlatožlutý.
Symboly Boha a Bohyně, dál symboly reprezentující svátek Lugnasadh, například takové věci, jako bochník chleba, slunce, jmelí, duby, snopy obilí, věnečky z obilí a polních květů, borůvky, kukuřičné panenky.
Oltářové ozdoby mohou zahrnovat i letní květiny - zvláště slunečnice, jakékoliv výrobky z obilí a kukuřičného šustí, věnce z právě kvetoucích rostlin a plodů, dál třeba vonné směsice a věnce z révy.
Barvy: bílá, červená, kukuřičná žluť nebo zlatá žluť, zelená, modrá.
Lugnasadh zahrnuje např. hnědý achát, jaspis, aventurín, citrín, peridot a sardonyx.
Rostliny přidružené k Lugnasadhu jsou bobulovité plody, dub, obilí, slunečnice, topolovka růžová, aloe, cesmína, slunečnice a mnoho dalších.
Kadidlo pro tuto slavnost čarodějnic by mohlo být kombinováním jakýchkoliv z následujících nebo jednoduše jen jedno z nich … cedrové dřevo, chrpy, heřmánek, skořice, pískavice řecké seno, myrta, růžové dřevo.
Tradiční pohanská jídla pro Lugnasadh zahrnují chléb, právě dozrálé ovoce a zeleninu, bobulové blody, rýže, koláče. Tradiční nápoje jsou bezinkové víno, bylinkový čaj, víno nebo čerstvý džus jakéhokoliv druhu. Obvyklé rituální předměty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama